Budj na zidovima usled kondenzacije vlage može nastati kada se topla, vlažna unutrašnja vazdušna masa dođe u kontakt sa hladnom površinom zida, što dovodi do kondenzacije vodene pare. Ova kondenzacija stvara vlagu koja se može zadržavati na zidovima, što pogoduje razvoju buđi.
Evo nekoliko faktora koji mogu doprineti ovom problemu:
- Loša ventilacija: Ako prostorija nije dovoljno ventilisana, vlaga se ne može otpuštati, što povećava šanse za kondenzaciju na hladnim površinama.
- Niska temperatura zidova: Ako su spoljašnji zidovi loše izolovani, oni postaju hladniji i dovode do kondenzacije unutrašnje vlage.
- Prekomerna vlaga u prostoriji: Povećana vlažnost, na primer, zbog kuvarskih aktivnosti, tuširanja ili sušenja veša, može doprineti ovom problemu.
Da biste rešili ovaj problem, možete pokušati sledeće:
- Povećajte ventilaciju: Postavite ventilacione sisteme ili koristite ventilatore kako biste omogućili bolji protok vazduha.
- Poboljšajte izolaciju zidova: Ugradnja termoizolacije na spoljnim zidovima može smanjiti temperaturne razlike između unutrašnje i spoljašnje strane zida.
- Koristite odvlaživače vazduha: Uklanjanje viška vlage iz vazduha može smanjiti kondenzaciju.
- Redovno čišćenje buđi: Ako se već pojavila buđ, koristite odgovarajuće preparate za čišćenje i zaštitu zidova od buđi.
Ako je problem ozbiljan i persistentan, može biti potrebno angažovati stručnjaka za procenu i popravku problema sa vlagom i izolacijom.
MOLDEX je sredstvo tečni biocidni preparat sa raspršivačem i veoma efikasno i brzo uklanja buđ, plesan, alge i gljivice sa efektom dezinfekcije. Neutrališe alergene iz buđi.
Dovoljno je da se ugrožena mesta naprskaju sa razdaljine od 5 do 15cm i buđ – sa zidova, štokova prozora i vrata, drveta, plastike, kuhinjskih elemenata, delova oko lavaboa, kada, fugni itd. – će jednostavno nestati već nakon dvadesetak minuta.
Prilikom upotrebe jedino što treba da za izvesno vreme obezbedite je dobro provetravanje tretiranog prostora.
Ukoliko je tretirana površina jako zagađena samo ponovite postupak dok ne bude potpuno očišćen. Inače, MOLDEX je pogodan za zidove, malter, kamen, mermer, granit, površine od drveta, keramike, stakla, emajla, plastike, kao i laminat, akril, silikon, vinil, teflon, čelik i hrom. Nije pogodan za aluminijum, bakar, mesing, bronzu, obojene ili lakirane drvene površine.
Tretirane površine MOLDEX istovremeno dezinfikuje, čisti i uklanja bakterije.
Nipošto nemojte da pokušavate da uklonite buđ brisanjem ili pranjem površine gde se nalazi! Potrebno je samo da naprskate to mesto.
SAVETI:
Držite prozor i vrata kupatila što češće otvorene i koristite ventilaciju prilikom kupanja i tuširanja. Zavese za kadu je dobro zameniti staklenim vratima jer ona unose dodatnu svetlost u kupatilo usled refleksije.
Da biste smanjili verovatnoću razvoja kondenzacije u naseljenim objektima, zatvorena relativna vlažnost vazduha treba da se održava na nivou između 30 i 60%. Po potrebi koristite klimatizaciju i apsorbere vlage.
U slučaju upada vode, čisti i suvi građevinski materijali i nameštaj postaju vlažni, a u roku od 48 časova se razvija buđ. Sa tvrdih površina budj može da se ukloni MOLDEX-om.
Kondenzacija može da se pojavi na prozorima u zimskim danima, ili na hladnoj cevi za vodu ili klimatizacionom kanalu u toploj, vlažnoj klimi. Ukoliko se ostavi nekontrolisana, ova kondenzacija može da akumulira i stvori idealne uslove za rast buđi. MOLDEX rešava problem ukoliko do toga dođe.
- Buđ je veoma česta, posebno na vlažnim mestima u kupatilima i kuhinjama, ali i na sobnim zidovima gde je loše provetravanje i gde se stvara kondenzacija. Ovo nije samo ružna pojava već može veoma loše da deluje na zdravlje.Naime, dokazano je da buđ može da izazove velike probleme s disanjem, čak i astmu, razne poremećaje na koži, alergije, kao i probleme sa sinusima.Najčešće tegobe su mikoze, odnosno trovanja mikotoksinima i alergije izazvane mikoalergenima. Hronično udisanje malih količina ovih otrova može slabi imunološki sistem i izaziva različita oboljenja slična gripu. Najčešće alergijske reakcije izazvane udisanjem spora buđi se manifestuju kroz kožne osipe, svrab, upale vezivnog tkiva ili alergijskom kijavicom.
- Najugroženije su stare osobe i deca!Inače, buđ može da raste na skoro svakoj površini gde prašina, prljavština ili organska materija može da se akumulira. To uključuje ne samo drvo i papir, već i tepih, staklo, pa čak i čelik. Prisustvo organskih materija nije od značaja za formiranje buđi, koliko je to nepravilno upravljanje vlagom i vlažnosti vazduha. To dovodi do raznih problema, od kojih je samo jedan razvoj buđi. Spore buđi su svuda – uvek prisutne u vazduhu, a jedina efikasna strategija za kontrolu buđi jeste preko kontrole vlage.Buđ se obično primeti po sivim i crnim naslagama na fugama, u uglovima ili na zidovima. To su gljivice koje se stvaraju zbog velike vlage, a šire se porama. Zato,kada se jednom pojave i na malom prostoru, vrlo verovatno će se veoma brzo proširiti i stvoriti veće kolonije.Prema podacima naučnih istraživanja poznato je više od 100.000 vrsta buđi i gljivica od kojih se nekoliko stotina pojavljuje u stambenim prostorijama. Mi ih primećujemo u našem stanu tek tada kad one menjaju boju jer im se promene životni uslov u kojima se razvijaju.
Gljivice i buđ pojavljuju se u raznim bojama: zelenoj, crnoj, sivoj, crvenoj pa i žutoj. Tokom svog razvijanja one stvaraju seme (zavisno od vrste stvaraju spore ili konide) koje je tako sitno da se ne može videti golim okom.
Ove se spore u vazduhu mogu pojaviti u milionskim količinama i na taj se način prenose. Zajedno s toplotom, vlagom i podlogom gde uzimaju hranu one stvaraju nova „gnezda“ koja onda proizvode milione novih spora.
Zato je potrebno što pre rešiti se neugodne buđi ili je barem svesti na najmanju moguću meru. - BOJE PROTIV BUDJI
- Ukoliko je koncentracija vlage izuzetno velika najefikasnije rešenje je StopKondenz termopremaz koji veoma efikasno onemogućava da se na tretiranim mestima pojavi kondenzacija.Površina koja je obrađena ovim termopremazom toplija je do 5°C od one koja nije premazana. Količina toplote koja se akumulira obezbeđuje da čak i kada je u prostoriji relativna vlažnost do 90%, sprečava kondenzaciju i tako definitivno eliminiše uslove za pojavu buđi.StopKondenz se nanosi jednostavno četkom i nakon sušenja može se prekrečiti standardnim disperzionim bojama na vodenoj bazi.
- Korišćenjem Apsorbera vlage sprečavate neželjena dejstva koja stvara suvišna vlaga i time omogućavate zdraviji život i duži vek trajanja predmeta.Sprecava budj
- Za razliku od običnih boja ,PERMA-WHITE®boja protiv budji stvara snažni, izdržljivi, vodoperivi završni sloj koji podnosi vlagu i odbija prljavštinu. Izvrstan za upotrebu na svim unutrašnjim površinama. Može se naneti na zidove ili plafone preko sledećih površina: maltera, glet mase, gipskartona, preko postojeće boje, metala, stakla, drveta … Prianja i na glatke površine bez prethodnog hrapavljenja površine. U većini slučajeva nije neophodna kupovina posebnog prajmera. Nakon uklanjanja postojeće buđi , dva sloja PERMA-WHITE® će osigurati da bilo koji interijer izgleda svetlo i lepo godinama.
Ultra mat termoizolaciona vodorazrediva boja za unutrašnju upotrebu.SPRECAVA BUDJ
Zbog sposobnosti da izoluje toplotu idealna je za kuhinje, kupatila, toalete, pekare, farbike i uopšte za prostorije gde se zahteva suv vazduh i čistoća.
Sadrži specijalne aditive za sprečavanje razvoja mikroorganizama i budji.
Staklene mikrosfere sprečavaju formiranje kondenzacije na unutrašnjim zidovima.